Przed nami pierwszy taki Wielki Tydzień tak przeżywany, oby ostatni, Liturgia trzech najważniejszych dni w roku liturgicznym będzie sprawowana niemalże bez udziału wiernych albo zupełnie bez Was parafianie. Na szczęście mamy liczne transmisje telewizyjne, radiowe, internetowe. Aby jak najaktywniej uczestniczyć w Liturgii Paschalnej, idąc za przemyśleniami ks. Włodzimierza Lewandowskiego zawartymi w Gościu Niedzielnym Nr 14, proponujemy Triduum domowe. Pomysł wyrasta z doświadczenia papieża Franciszka, który przy okazji pielgrzymki do Japonii zauważył, że chrześcijaństwo w tym kraju przetrwało wieki prześladowań, brak kapłanów, dzięki liturgii domowej.
Należy przygotować miejsce w którym będzie zbierać się rodzina. Przygotowujemy stół, nakrywamy białym obrusem, stawiamy krzyż, świece, kładziemy Pismo Święte, ulubiony obraz. W przygotowanie angażujemy członków rodziny, dzieci, młodzież mogą w Internecie znaleźć modlitwy, pieśni, rodzina przygotowuje rodzinną liturgię.
Wielki Czwartek
Propozycja przebiegu domowej liturgii:
– śpiew np. „Gdzie miłość wzajemna”, można inną pieśń
– modlitwa
– odczytanie fragmentu Ewangelii według świętego Jana 13, 1-15.
– umycie nóg wszystkim domownikom i otarcie ręcznikiem, czyni to ojciec lub ktoś inny, na koniec myjemy nogi myjącemu nogi rodzinie. Podczas mycia nóg można śpiewać pieśni.
– modlitwa Ojcze nasz.
Uroczysta kolacja całej rodziny.
Wielki Piątek.
Nasz domowy ołtarzyk w tym dniu jest obnażony, podobnie jak ołtarz w parafialnym kościele.
– Jedna osoba z rodziny wnosi krzyż, może być zasłonięty,
– przekazuje ojcu lub innej osobie.
– Prowadzący nabożeństwo podnosi krzyż do góry i modli się słowami:
„Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”
– rodzina odpowiada: „pójdźmy z pokłonem” odsłania górę krzyża
– prowadzący czyni to drugi raz i odsłania prawe ramię trzeci raz odsłaniając cały krzyż potem stawia krzyż na stole
– można odśpiewać lub odmówić fragment Suplikacji: Święty Boże, święty mocny, święty a nieśmiertelny – zmiłuj się nad nami.
Ponieważ w tym roku nie ma adoracji wieczorem w kościele, w ten wielkopiątkowy wieczór, w domu rodzinnym, przy tym ołtarzu i krzyżu modlimy się słowami drugiej i trzeciej części Gorzkich Żali.
Wielka sobota
W tym roku, gdy nie ma tradycyjnego poświęcenia pokarmów, nie ma możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele, jest łatwiej o wyciszenie, o odkrycie Wielkiej Soboty jako dnia wielkiej ciszy. Ofiarujmy Jezusowi przynajmniej pół godziny na modlitwie w ciszy domu.
Nabożeństwo Wigilii Paschalnej transmitowane przez telewizję:
– rodzina przy domowym ołtarzyku przykrytym obrusem
– na ołtarzu stawiamy paschalik albo inną świecę,
– zapalamy je gdy kapłan celebrujący liturgię Wigilii Paschalnej zapali paschał w kościele
– w czasie odnowienia przyrzeczeń, wyrzekania się grzechu i wyznania wiary można trzymać w ręku paschaliki albo inną jedną świecę
– można następnie zanurzyć rękę w miseczce ze święconą wodą, uczynić znak krzyża świętego i podziękować za chrzest święty.
Niedziela Zmartwychwstania
Rodzina zbiera się przy domowym ołtarzyku, na ołtarzyku domowy paschał
– ojciec zapala paschał i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
– wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
– ktoś z rodziny odczytuje fragmentu Pisma Świętego: „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was” 1 Tes 5, 16-18.
– modlitwa: „Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach, przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim Królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
Views: 20