„Łączy ich wspólna sprawa – Polska” – Bractwo Kurkowe uczciło Powstanie Styczniowe w Ciechanowcu.
Ksiądz Biskup przypomniał, że w zapełnionych świątyniach katolickich i unickich modlono się w intencji Powstania, a odniesienie do Boga było powszechne w powstałych wówczas pieśniach i poezji. Swe poparcie i modlitwy w intencji powstańców zanosili też Żydzi w synagogach, a zapisany jest też przypadek, że gdy podczas manifestacji w Warszawie, został zabity człowiek niosący krzyż, podjął go żydowski chłopiec, niosąc go dalej. Na znak jedności, po zamknięciu kościołów warszawskich, po dokonanych w nich fali aresztowań w nich, Żydzi zamknęli też synagogi. Wszystkich łączyła jedna bowiem jedna sprawa – Polska, podkreślił bp Dydycz. Ukazał też szlachetność powstańców, wypuszczających wolno carskich żołnierzy, który popadli w niewolę, dając im nawet po rublu na drogę, gdy zapewnili, że nie będą strzelać do Polaków.
Pasterz Kościoła drohiczyńskiego powiedział, że pomimo braku sukcesów militarnych, powstanie wywołało ożywione zainteresowanie się Polską w Europie, ożywienie kultury i źródeł odrodzenia, mogących kiełkować na ziemiach okupowanych przez Austrię, co pozwolił o później na odrodzenie się naszej ojczyzny.
Podkreślił on geniusz Romualda Traugutta, który podjął się próby dowodzenia działaniami powstańczymi oraz to, że powstanie było zwycięstwem etosu polskiego powstańca i nigdy też nie przyznano w nim Rosji zwycięstwa. Mówił, że posiadało ono charakter powszechny i było ostatnim pospolitym ruszeniem w obronie Rzeczypospolitej, do którego przystąpiły w różnej formie wszystkie stany społeczne. Ukazał też wielką rolę jaką odegrały w nim kobiety, w roli sanitariuszek i łączniczek. Dzięki powstaniu, podkreślił bp Dydycz, Polska nie tylko została ocalona w swej tożsamości przed zakusami wynarodowienia, podejmowanymi przez Rosję i Prusy, ale zaczęto się nią interesować w Europie. Na koniec zaapelował on o zainteresowanie się historią naszego narodu, przez którą bardziej można się zakorzenić także w Chrystusie, któremu ufali nasi poprzednicy.
W programie dwudniowego spotkania była też sesja naukowa, poświęcona Powstaniu Styczniowemu oraz imprezy towarzyszące w postaci balu szlacheckiego i kuligu. Uczestniczyli w nich zarówno członkowie bractwa, występujący w dawnych strojach ze sztandarami ich rodziny i przyjaciele, a także historycy oraz pracownicy muzeum. Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystie koncelebrowali też proboszczowie ciechanowieckich parafii należących do diecezji łomżyńskiej i drohiczyńskiej oraz proboszcz sąsiedniej parafii Niemyje.
Ks. Artur Płachno
Views: 10