Kaplice Dojazdowe

Parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu posiada trzy kaplice,
w których systematycznie sprawowana jest Msza Święta.

Przybyszyn

Przybyszyn, kaplica parafii rzymskokatolickiej
Przybyszyn, kaplica Parafii Rzymskokatolickiej pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu

W Przybyszynie znajduje się kaplica dojazdowa p.w. św. Franciszka z Asyżu. Jest ona murowana, zbudowana w latach 1984-1987. Znajduje się około 7 km od parafialnego kościoła. Jej poświęcenia dokonał dnia 29 listopada 1997 roku Biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Msze Święte w każdą niedzielę o godzinie 9:00.    Zdjęcia w galerii

Wojtkowice

Wojtkowice Dady, kaplica Parafii Rzymskokatolickiej pw. Trójcy Przenajświętwszej w Ciechanowcu
Wojtkowice Dady, kaplica Parafii Rzymskokatolickiej pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu

W Wojtkowicach-Dadach znajduje się kaplica dojazdowa p.w. Matki Bożej Pokoju. Jest ona drewniana, zbudowana w latach 1972-1973. Znajduje się około 11 km od parafialnego kościoła. Jej poświęcenia dokonał dnia 29 listopada 1997 roku Biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Msze Święte w każdą niedzielę o godzinie 10:15.     Zdjęcia w galerii

Szpital w Ciechanowcu

Szczególną “kaplicą” jest ta, która znajduje się w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Ciechanowcu przy Placu Księdza Krzysztofa Kluka 4, stanowiącym oddział Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem. W budynku szpitala, w pomieszczeniu świetlicy znajduje się wydzielone miejsce na prezbiterium nie posiadającej wezwania kaplicy.
Chociaż kaplica i kościół parafialny usytuowane są obok siebie, przy tym samym miejskim placu, to ze względu na dobro duchowe kilkudziesięciu pacjentów (osób chorych i starszych – nie mogących samodzielnie dostrzec do kościoła) w każdy czwartek o godzinie 11:00 są w niej celebrowane Msze Święte. We Mszach tych uczestniczą pacjenci szpitala oraz personel.
W wiekach XVIII i XIX w miejscu tym znajdował się zespół klasztorno-szpitalny Sióstr Szarytek, a także przyklasztorna szkoła dla dziewcząt. Władze rosyjskie dokonywały stopniowej likwidacji tych instytucji, aż po całkowitą kasatę zakonu i wygnanie mniszek. Po odbudowie ze zniszczeń wojennych budynek od 1960 roku wykorzystywany był jako szpital. Od 1975 roku w budynku funkcjonował Szpital Rejonowy w Ciechanowcu, przekształcony później w ZOL. Placówka prowadzi całodobową opiekę, obejmującą świadczenia o charakterze pielęgnacyjnym, opiekuńczym i rehabilitacyjnym. W obecnej formie kaplica funkcjonuje od grudnia 2022 roku, kiedy to zakończył się gruntowny remont wnętrz dawnego szpitala.

Visits: 288